مقدمه‌ای بر فناوری زنجیره‌ی بلوکی

عنوان مقاله: Introduction to Blockchain Technology  

چکیده مقاله:

زنجیره‌ی بلوکی ساختار توزیع‌شده ای از داده ها است: نظارت هیچ مرجع رسمی مرکزی بر عملیات صورت گرفته در سیستم وجود ندارد و داده‌ها بین چندین واحد مستقل توزیع می‌شوند.  زنجیره‌ی بلوکی فهرستی از بلوک‌های متصل است به‌گونه‌ای که بلوک به بلوک قبلى خود متصل شده است.  کاملاً معمول است که زنجیره‌ی بلوکی به‌عنوان دفترکل بزرگی درنظرگرفته شود که در آن هر بلوک از زنجیره‌ی بلوکی بیانگر صفحه‌ای از دفترکل است. چندین طرح‌ پيشنهادي‌ زنجیره‌ی بلوکی مانند بیت کوین (Nakamoto، ۲۰۰۸) یا اتریوم (Wood، ۲۰۱۴) وجود دارد.

هر زنجیره‌ی بلوکی از سه جزء اساسی ساخته‌شده است که عبارت‌اند از:

۱٫ شبکه‌ای از گره‌ها: باوجوداینکه تمام گره‌ها در شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را ثبت کنند، گره‌ها معمولاً به دو نوع گره تقسیم می‌شود، آن‌هایی که مسئول ایجاد بلوک‌های جدید و /یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها هستند و آن‌هایی که فقط تراکنش‌ها را ثبت می‌کنند.

۲٫ دفترکل اشتراکی: این نوعی پایگاه داده است که در میان اعضای (منظور گره‌ها هستند) شبکه غیرمتمرکز، تکثیر و هم‌زمان (همگام) شده و به اشتراک گذاشته می‌شوند.   دفترکل تراکنش‌ها را ثبت می کند.

۳٫ الگوریتم اجماع: الگوریتم اجماع مکانیسمی است که توسط همه گره‌ها در شبکه زنجیره‌ی بلوکی به‌عنوان شیوه اصلی پذیرفته‌شده است تا آن گره‌ای که مسئول اضافه کردن گره جدید در زنجیره‌ی بلوکی را انتخاب کند.

یکی از کارهای بزرگی که زنجیره‌ی بلوکی ارائه می‌دهد یکپارچگی (صحت) داده‌ها است: اگر گرهی بخواهد هرگونه تغییری به شکل یک‌جانبه (یک‌طرفه) انجام دهد، مجبور خواهد شد تا نه‌تنها بلوک هدف را تغییر (اصلاح) دهد، بلکه هر بلوک بین بلوک هدف و بلوک فعلی را تغییر دهد که بسته به الگوریتم اجماع استفاده‌شده توسط زنجیره‌ی بلوکی، ازلحاظ توکن ها، زمان یا انرژی، عمل پرهزینه‌ای است. علاوه بر این، آن گره باید بر خود زنجیره‌ی بلوکی غلبه کند (فائق آید) و مجبور خواهد شد تا بلوک اصلی (مقدم) را منتشر کند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان