کمبود ویتامین D در بروز و پیشرفت آرتروز زانو تاثیر می گذارد ؟

عنوان مقاله:

Does vitamin D deficiency influence the incidence and progression of knee osteoarthritis

چکیده مقاله:

آرتروز(Osteoarthritis) (OA) یکی از مهمترین عوامل کمک کننده برای درد مفاصل و تحرک در سراسر جهان است [۱]. چاقی و پیری جمعیت تعداد بیماران مبتلا به نشانه های بیماری OA را افزایش داده است [۲]. OA زانو به عنوان یازدهمین علت ناتوانی جهان شناخته شد. شيوع استاندارد OA در زانو ، ۳/۸ درصد بود بدون تغییر در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ [۳]. در ایالات متحده، شیوع

OA , 5/13 درصد از بزرگسالان ۲۵ سال و ۶/۳۳ درصد بزرگسالان ۶۵ ساله و بالاتر است در سال ۲۰۰۵ [۴]. کمبود ویتامینD)) (VDD)  بسیار شایع است و بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند [۵]. ذخایر ویتامین D در بدن با روند پیری کاهش می یابد و از این رو زنان سالخورده بیشتر به subclinical VDD  مبتلا می شوند [۶]. بروز VDD در کشورهای در حال توسعه به طور چشمگیری افزایش می یابد و در نتیجه، VDD علاقه پزشکان را به خود جلب کرده است [۷].

گیرنده های ویتامین D در کاندروسیت های (chondrocytes) انسانی نشان داده شده اند. از طریق این گیرنده ها، ویتامین D می تواند تولید متالوپروتئیناز( metalloproteinase) ماتریکس و پروستاگلاندین prostaglandin)) E2 را تنظیم کند [۸]. ویتامین D تاثیر مستقیمی بر غضروف توسط گیرنده های ویتامین D بوسیله انتقال متابولیک دارد که باعث تحریک سنتز پروتئگلیکان در کندروسیت های بالغ می شود نشان داده شده است [۹]. کمبود ویتامین D مانع بازسازی استخوان می شود که ممکن است تغییرات استخوانی را تحت تاثیر قرار دهد که در نهایت می تواند با فرآیندهای پاتوفیزیولوژیک مختلف به OA تبدیل شود. همچنین ویتامین D می تواند در پیشگیری از پیشرفت OA با افزایش بازسازی استخوان و کاهش پدیده پاتوفیزیولوژیک غیرطبیعی کمک کند [۱۰، ۱۱].

چندین بررسی منظم منتشر شده است که ارتباط ویتامین D و OA، فعالیت بدنی، قدرت عضلانی، کیفیت زندگی، چاقی، تراکم استخوان و نتایج سلامت عمومی را نشان داده است (۱۲-۱۷). با این حال، هیچ بررسی خاصی برای بررسی میزان ویتامین D و زانو در بزرگسالان انجام نشده است. هدف از این بررسی سیستماتیک بررسی ارتباط ویتامین D و OA زانو در جمعیت بالغ و تأثیر ویتامین D بر پیشرفت OA زانو است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان