خواص سنگ آهن – مطالعه موردی ارتفاعات توکاده، منطقه غرب نیومبا، لیبریا

عنوان انگلیسی مقاله:

CHARACTERISATION OF IRON ORE — A CASE STUDY OF MOUNT TOKADEH, WESTERN NIMBA AREA, LIBERIA

چکیده مقاله: شرکت ArcelorMittal Liberia در حال ارزیابی فرصت­های توسعه ذخایر سنگ آهن Mount Tokadeh  در کشور لیبی می­باشد. این ذخایر در سه ناحیه یافته شده ­اند: لایه بالایی که عموماً نرم و لیمونیتیک (سنگ اکسید هوازده شده) است، لایه میانی که متشکل از سنگ آهن اکسید شده انتقالی شامل مگنتیت و هماتیت است، و لایه زیرین که مگنتیت در زمینه سنگ سخت مشابه تاکونیت می­ باشد.

هدف اصلی این پژوهش جستجو و امکان­ سنجی بازیافت اکسید آهن و اکسی هیدروکسید/هیدروکسید آهن با استفاده از تکنیک­های جدایش فیزیکی مانند جدایش مغناطیسی –مطرح شده توسط ArcelorMittal Liberia می­ باشد. نمونه­ های کامپوزیتی از هر ناحیه سنگ معدن برای ۱۰ نوع دریل مختلف، SATMAGAN و آنالیز شیمیایی آماده شدند. به دلیل هوازدگی، بخش مگنتیت در سنگ معدن اکسید شده بسیار کمتر از مقدار لایه ­های انتقالی و زیرین است.

بازده بازیافت آهن برای هر دو نوع ماده اکسید و انتقالی به ترتیب ۳۵-۳۴٪ و ۷۴-۷۱٪ برای سنگ معدن اولیه است، که بیانگر این امر است که تکنیک جدایش مغناطیسی می­ تواند برای بازیافت مواد معدنی شامل آهن در ناحیه اولیه سنگ معدن استفاده شود. کیفیت کنسانتره تولید شده از جدایش مغناطیسی در لوله Davis حدود ۶۸-۶۶٪ آهن برای تمامی نواحی است. نتایج آنالیز لوله دیویس نشان دادند که ماکزیمم ۴۴-۴۲٪ آهن با ارزش در باقیمانده ناحیه اکسیدی و حداقل ۱۷-۱۶٪ در ناحیه اولیه به هدر می­ رود.

نتایج نشان داد ارتباط مستقیمی بین نتایج آنالیز لوله دیویس و SATMAGAN با ضریب انطباق۰/۹۴، برای همه اندازه ذرات مطالعه شده وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان